مقالات

پمپ اتا بزرگ با پمپ حلزونی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی

آشنایی با تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی برای صنعتگران امری ضروری است. اگر به دنبال بهینه‌سازی سیستم هیدرولیک خود هستید، حتما از پمپ‌های حلزونی یا اتا بزرگ استفاده کنید. این پمپ‌ها تفاوت‌های چشمگیری با یکدیگر دارند، اما به یک اندازه محبوب و پرفروش هستند.

خرید پمپ اتا بزرگ و حلزونی، به شما کمک می‌کند تا قدرت هیدرولیکی سیستم پمپاژ سیالات را افزایش دهید. البته این امر، در گرو انتخاب صحیح پمپ است. قبل از خرید این محصولات، حتما در مورد مزایا و ویژگی‌های آن‌ها تحقیق کنید. از سوی دیگر تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی، می‌تواند تاثیر بسزایی در تصمیم گیری شما داشته باشد.

این دو پمپ از انرژی گریز از مرکز استفاده می‌کنند. این انرژی توسط پروانه‌های چرخشی به انرژی جنبشی تبدیل شده و در نهایت فشار سیال را افزایش می‌دهد. تفاوت میان پمپ‌های اتا بزرگ و حلزونی، به نحوه تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار مرتبط است. از سوی دیگر افزایش و کاهش سرعت و حجم سیال نیز در این دو مدل، تفاوت دارد.

جالب است بدانید که پمپ‌های گریز از مرکز حلزونی، می‌توانند حجم بیشتری از سیال را از سیستم خارج کنند. در صورتی که پمپ‌های گریز از مرکز آبدهی بالا یا اتا بزرگ، سرعت سیال را افزایش می‌دهد. دیگر تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی، کاربرد آن‌ها است. این دو پمپ برای اکثر صنایع مناسب هستند؛ اما در برخی از کاربردها با یکدیگر تفاوت دارند. شما باید قبل از خرید این پمپ‌ها با نحوه عملکرد هرکدام آشنا شوید.

همچنین توصیه می‌شود که انواع پمپ‌های اتا بزرگ و حلزونی را نیز مورد بررسی قرار دهید. بدین ترتیب می‌توانید بهترین مدل را متناسب با معیارهای خود خریداری کنید. توجه داشته باشید که کارشناسان آسیا پمپ ایرانیان، راهنمای شما در مسیر انتخاب انواع پمپ‌ها و تجهیزات صنعتی هستند. از سوی دیگر می‌توانید این پمپ‌ها را، به صورت مستقیم و با قیمتی مقرون به صرفه‌تر، از این شرکت بازرگانی خریداری کنید.

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی

پمپ اتا بزرگ چیست؟

پمپ اتا بزرگ یا همان پمپ گریز از مرکز با آبدهی بالا، از جمله خارق‌العاده‌ترین ماشین‌های مکانیکی به حساب می‌آید. توانایی ویژه این پمپ در انتقال سیالات با حجم بسیار زیاد، یک شاهکار مهندسی‌شده است. پمپ اتا بزرگ می‌تواند انرژی جنبشی را به صورت مستقیم به سیال وارد کند. قیمت پمپ حلزونی بسیار مناسب می باشد. و کارایی خیلی خوبی دارد.

در پی این امر، با افزایش فشار سیال و حرکت منظم و چشمگیر آن به سمت مقصد مورد نظر مواجه می‌شویم. این امر را می‌توان تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی دانست. البته عملکرد ساده و در عین حال حرفه‌ای این پمپ‌ها، موجب شده به عنوان اجزای جدانشدنی صنعت شناخته شوند.

جالب است بدانید که عملکرد این پمپ را مدیون یک پروانه غول‌پیکر در مرکز موتور هستیم. نیروی گریز از مرکز این پمپ توسط پروانه چرخشی آن تامین می‌شود و در نهایت با کمک یاتاقان‌ها و شفت‌ها، پمپاژ سیالات عظیم انجام می‌گیرد. از بارزترین ویژگی این پمپ‌ها می‌توان به اصطکاک حداقلی آن اشاره کرد. به موجب این امر، پمپاژ سیالات به فرایندی بهینه تبدیل شده است. پمپ‌های گریز از مرکز با آبدهی بالا بر اساس نحوه کارکرد به چهار مدل زیر تقسیم می‌شوند:

  • پمپ اتا بزرگ تک مرحله‌ای: از یک پروانه منفرد و شفت تشکیل شده و برای سیالاتی با حجم اندک مناسب است. در آتش‌نشانی‌ها، سیستم‌های آبیاری مزارع و سیستم‌های گرمایشی از این پمپ استفاده می‌شود.
  • پمپ اتا بزرگ چند مرحله‌ای: این نوع از پمپ‌های اتا بزرگ برای سیالات پرفشار کاربرد دارند. دلیل این امر را می‌توان وجود چندین پروانه با انرژی بالا دانست.
  • پمپ اتا بزرگ جریان محوری: این پمپ‌ها معمولا فشار سیال را کاهش می‌دهند؛ اما در عوض سرعت بسیار بالایی را برای سیال به ارمغان می‌آورند و برای برج‌های خنک‌کننده مناسب هستند.
  • پمپ اتا بزرگ جریان مختلط: این پمپ‌ها، از ترکیب جریان شعاعی و محوری ساخته شده‌اند. همچنین پرفروش‌ترین مدل برای سیستم‌های تصفیه فاضلاب و پرورش ماهی هستند.

پمپ اتا بزرگ چیست؟

قیمت پمپ حلزونی و اتا بزرگ بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

پمپ‌های حلزونی از دیگر انواع پمپ‌های هیدرولیکی هستند که برای انتقال سیالات کاربرد دارند. اکثر افراد پمپ حلزونی را با پمپ اتا بزرگ اشتباه می‌گیرند. دلیل این امر این است که از نظر ظاهری تقریبا مشابه هستند. اما با این حال نباید از تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی غافل شد. تفاوت میان این دو پمپ، موجب اختلاف قیمت آن‌ها نیز شده است. قیمت این پمپ‌ها را می‌توان تابعی از تعداد پروانه‌های آن‌ها دانست. هرچه تعداد پروانه‌ها در پمپ‌های حلزونی و اتا بزرگ بیشتر باشد، فشار سیال افزایش می‌یابد و عملکرد هیدرولیکی آن‌ها بهبود می‌یابد.

مسلماً در پی این امر، قیمت پمپ‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. توان و قدرت پمپ‌ها نیز از دیگر پارامترهای تعیین کننده قیمت هستند. البته قبل از خرید پمپ‌های حلزونی و اتا بزرگ باید با تفاوت‌های آن‌ها آشنا شوید. بدین ترتیب می‌توانید بر اساس نیازهای خود، یکی از این دو مدل را بخرید. با خرید درست و بهینه، هزینه‌های تعمیر و نگهداری سیستم هیدرولیک شما کاهش می‌یابد.

قیمت پمپ حلزونی و اتا بزرگ

پمپ حلزونی چیست؟

برای این که تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی را تشخیص دهید، باید با پمپ گریز از مرکز حلزونی نیز آشنا شوید. پمپ‌های گریز از مرکز حلزونی به دلیل ساختار مارپیچی و انحصاری، بسیار محبوب هستند. البته باید بدانید که این طراحی مارپیچی بدنه تنها جنبه زیبایی ظاهری ندارد؛ بلکه عملکرد پمپ را افزایش می‌دهد. راندمان هیدرولیکی این پمپ‌ها قابل مقایسه با مدل‌های معمولی نیست و در کمتر پمپی به چشم می‌خورد. پروانه‌های انحصاری این پمپ‌ها نقش چشمگیری در کاهش اتلاف انرژی دارند.

از این جهت با خرید پمپ‌های گریز از مرکز حلزونی، از داشتن سیستم هیدرولیکی بهینه لذت خواهید برد. از سوی دیگر، کاربرد گسترده این پمپ‌ها، از دیگر دلایل محبوب آن‌ها است. از پمپ‌های حلزونی می‌توانید برای انتقال انواع مواد شیمیایی، آب و دوغاب استفاده کنید. البته انتقال سیالات روغنی نیز توسط این پمپ امکان پذیر است. پمپ‌های حلزونی نیز مانند پمپ‌های اتا بزرگ دارای انواع مختلفی هستند که به شرح زیر است:

  • پمپ حلزونی تک مرحله‌ای
  • پمپ حلزونی اسپیرال چند مرحله‌ای
  • پمپ حلزونی شناور
  • پمپ حلزونی خود پرایمینگ
  • پمپ حلزونی جریان محوری
  • پمپ حلزونی جریان مخلوط

پمپ حلزونی چیست؟

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی

تشخیص پمپ‌های اتا بزرگ و حلزونی فرایند دشواری است؛ زیرا که این پمپ‌ها شباهت ظاهری خیره‌کننده‌ای دارند. اما با این وجود تفاوت‌های چشمگیری نیز میان آن‌ها دیده می‌شود. به طور کلی تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی در دو چیز است. این دو پمپ در عملکرد و کاربرد تفاوت‌های کلی و جزئی بیشماری دارند. آشنایی با این تفاوت‌ها، شما را برای انتخاب بهترین مدل یاری می‌کند. در ادامه به بررسی اصلی‌ترین تفاوت‌های پمپ‌های حلزونی و اتا بزرگ می‌پردازیم.

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی در نحوه عملکرد

پمپ اتا بزرگ و پمپ حلزونی، هر دو از نیروی گریز از مرکز برای انتقال سیالات استفاده می‌کنند. با این حال تفاوت‌هایی نیز میان طرز استفاده آن‌ها از این نیرو به چشم می‌خورد. در پمپ‌های اتا بزرگ، نیروی گریز از مرکزی که توسط پروانه ایجاد می‌شود، سیال را به لبه‌های بیرونی پروانه هدایت می‌کند. این امر موجب افزایش فشار سیال و حرکت آن به سمت پورت خروجی می‌شود. در حالی که نیروی گریز از مرکز پروانه‌ها در پمپ حلزونی، سیال را به درون یک مارپیچ هدایت می‌کند.

چرخش و انبساط سیال در مارپیچ این پمپ، سرعت آن را تا حد چشمگیری کاهش می‌دهد. اما در عین حال، موجب افزایش فشار سیال نیز می‌شود. به بیانی دیگر می‌توان گفت که انرژی جنبشی در پمپ اتا بزرگ به صورت مستقیم به انرژی فشار تبدیل می‌گردد. در حالی که انرژی جنبشی در پمپ‌های حلزونی از طریق محفظه مارپیچی به فشار سیال تبدیل می‌شود. این تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی شاید در ابتدا ساده و ناچیز باشد؛ اما در اتلاف انرژی، راندمان هیدرولیکی و سرعت و جریان سیالات تاثیر بسزایی دارد.

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی در نحوه عملکرد

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی در کاربرد

با توجه به تفاوت عملکردی میان پمپ اتا بزرگ و پمپ حلزونی، می‌توان گفت که پمپ اتا بزرگ قدرت بیشتری در انتقال سیالات دارد. این امر موجب شده تا این دو مدل پمپ، تفاوت‌هایی نیز در کاربرد داشته باشند. پمپ اتا بزرگ، پمپاژ بسیار قدرتمند و آبدهی بالایی دارد. از این جهت می‌توان از آن برای انتقال سیالات به ارتفاعات مانند برج‌های آبدهی استفاده کرد. در حالی که پمپ‌های حلزونی، برای آبیاری زمین‌ها و سیستم‌های آب‌پاشی و سمپاشی بر روی سطح صاف، مناسب‌تر هستند.

از دیگر تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی، می‌توان به استفاده از آن‌ها در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی اشاره کرد. پمپ‌های اتا بزرگ گزینه ایده‌آلی برای سیستم‌های گرمایشی هستند. در حالی که برای سیستم‌های سرمایشی و خنک کننده‌ها، بهتر است از پمپ‌های حلزونی استفاده شود. علاوه بر این‌ها، پمپ‌های اتا بزرگ برای سیالاتی با ویسکوزیته بالا مناسب‌تر هستند. از این جهت اگر ویسکوزیته سیال شما کم یا متوسط است، خرید پمپ‌های حلزونی بهینه‌تر خواهد بود.

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی

قیمت و خرید پمپ اتا بزرگ و حلزونی

دیگر تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی را می‌توان قیمت آن‌ها دانست. از سوی دیگر، با وجود نوسانات شدید دلار در کشور ما، نمی‌توان قیمت دقیقی را برای این پمپ‌ها عنوان کرد. توصیه می‌شود که جهت اطلاع از قیمت این پمپ‌های صنعتی با کارشناسان آسیا پمپ ایرانیان تماس بگیرید. جهت خرید این محصولات نیز می‌توانید به وبسایت این شرکت مراجعه کنید. البته قبل از خرید این پمپ‌ها حتما نیاز و نوع سیال خود را در نظر بگیرید. بدین ترتیب می‌توانید پمپی با قدرت و توان بهینه را خریداری کنید.

قیمت و خرید پمپ اتا بزرگ و حلزونی

سخن پایانی

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی بسیار جزئی و اندک است. از آنجایی که این پمپ‌ها تنوع گسترده‌ای دارند، قبل از خرید حتما با تیم مشاورین ما مشورت کنید. شرکت بازرگانی آسیا پمپ ایرانیان، با هدف تجارت بین المللی، بهترین برندهای تجهیزات صنعتی را به شما ارائه می‌دهد. جهت ارتباط با مشاورین متخصص این شرکت، با شماره‌های درج شده تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

۱. پمپ اتا بزرگ با پمپ حلزونی چه تفاوتی دارد؟

تفاوت پمپ اتا بزرگ و حلزونی در نحوه تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار و کاربرد است.

۲. چگونه بهترین پمپ اتا بزرگ یا حلزونی را انتخاب کنید؟

برای انتخاب صحیح این پمپ‌ها باید توان موتور محرکه، ویسکوزیته و نوع سیال، میزان فشار و … را در نظر بگیرید.

۳. پمپ اتا بزرگ گران‌تر است یا حلزونی؟

این دو پمپ، جزو بهترین پمپ‌های صنعتی هستند. اما پمپ‌های اتا بزرگ آبدهی بالاتری دارند و کمی گران‌تر از پمپ‌های حلزونی هستند.

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =